Iskolatörténet

Kecskéd község a XVII. században a gesztesi uradalommal együtt az Eszterházy család birtokába került. Eszterházy József 1735-ben a falu területére würtenbergi németeket telepített. Iskolát az 1750-es években alapítottak, mely ekkor még "egytanerős".

"Az iskola részint megbízható anyagból, részint vályogból épült, szalmával, náddal fedett. Nagyobb, mint a plébánia. Négy szobája van, amelyből az egyik a segédtanítóé, egyik az iskola, kettő pedig a kántor lakásául szolgál. Két konyhája van. Szomszédai a templom és a "Jakobinus Karper" - olvashatjuk a forrásokban.

1890-ben már két tanítóról szólnak a források. Ebben az évben épült a kéttantermes iskola, az 1760-64 között épült barokk templom szomszédságában. A tanítás magyar és német nyelven folyt. 1913-tól 6 osztályos rendszerű és német nyelvű az oktatás. A magyart, mint idegen nyelvet tanították. Igazgató-tanító ebben az időszakban Vitéz Hegyháti Alajos. 1929-ben a Hegyháti házaspár lemondása után az iskolaszék újra tanító-házaspárt választott a kántortanítói és osztálytanítói állásra, Keller Antalt és feleségét, Silla Máriát.

1945-től 8 osztályos szerkezetűvé vált az iskola, német nyelvet nem tanítottak. 1945 és 1952 között az igazgatói teendőket Keller Antal látta el. Az 1948. évi XXXIII. törvénycikk értelmében sor került az államosításra a Kecskédi Római Katolikus Népiskolában is. 1952 és 1957 között új igazgató, Béres Béla vezeti az intézményt. 1960. augusztus 31-én került átadásra az új iskolaépület a Vasút utca 100. szám alatt. Az oktatás 1961-ben vált osztottá, megszüntetve a korábbi rendszert, az összevont osztályokat. Ennek feltételeit teremtette meg az új épület, mely 2 tantermet, szertárt és egy kétszobás félkomfortos lakást foglalt magába. 1960-tól 1992-ig Grúber György igazgatta az iskolát.

Mivel a község lakói német nemzetiségűek 1965-ben bevezetésre került a német nemzetiségi nyelv oktatása. 1970-től tantárgycsoportos tanítási kísérlet kezdődött. Az 1980-81-es tanévben indult az első napközis csoport az alsó tagozaton.

A Vasút u. 100. alatti iskolaépület bővítése 1983-ban kezdődött, és 1985 szeptemberében átadásra került 6 új tanterem, 4 szertár, úttörőszoba, könyvtárhelyiség. Ez a fejlesztés lehetővé tette a szaktantermi oktatás bevezetését. Az 1987/88-as tanév óta az intézmény tálalókonyhával is rendelkezik. 1988. október 25-én pedig átadásra került a tornaterem, 1990 márciusában pedig az öltözők. Ezt követően kiépült egy nyelvi labor és egy korszerű számítógépes terem.

Az intézményt 1992 és 2005 között Juhász Józsefné irányította. Ez időszak alatt került sor testvérvárosi kapcsolat kialakítására a németországi Biedenkopf várossal. A két település iskolái is felvették a kapcsolatot, és kölcsönös látogatások során ismertették meg a gyerekekkel az oktatási intézményeket és a környék nevezetességeit. Az 1997-ben létrehozott "A Kecskédi Általános Iskolásokért Alapítvány" anyagi segítséget nyújtott az oktatási-nevelési folyamatok sikeres megvalósításában.

2005 és 2021 között dr. Karácsonyiné Handl Mária volt az iskola vezetője. Az intézmény korszerű oktatási eszközökkel gazdagodott: digitális táblák, számítógépek, tanulói laptopok, tabletek kerültek beszerzésre pályázati forrásokból. A szakmai-módszertani megújulást célozták a TÁMOP, EFOP, TIOP pályázatok, melyekben a nevelőtestület a modern kor igényeinek megfelelő szakmai tudást szerezhetett, és a tanulók részesei lehettek az új tanulásirányítási eljárásoknak. 2008-ban került átadásra a játszótéri játékokkal ellátott iskolaudvar, mely azóta folyamatosan korszerűsödik, bővül. Sor került az iskolaépület külső szigetelésére és a nyílászárók cseréjére 2019-ben.

2021 óta Orlovitsné Handl Edina az intézményvezető. A tanulólétszám növekedése miatt szükség lett egy újabb tanterem kialakítására, melyet a Tatabányai Tankerületi Központ által az iskola rendelkezésére bocsátott konténerterem biztosít.

Kecskédi Német Nemzetiségi Általános Iskola (Kecskéder Deutsche Nationalitätengrundschule)
2852 Kecskéd, Vasút utca 100.
OM: 202989
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el